Zábavné opakovanie v číslach ( i-Word)
SpäťPopis: Pre starších zábavné otázky zo SJL, na ktoré odpovedajú len číslom. Niektoré otázky by mohli mať alternatívne číslo : napríklad počet neurčitých slovesných tvarov. Dala som 4 - neurčitok, prechodník, činné príčastie a trpné. Mohlo by byť 5 - delenie na činné príčastie prítomné a minulé. Tiež počet druhov čísloviek - dala som 5, nevyčleňovala som ako osobitné neurčité. Dalo by sa diskutovať, aj jazykovedci diskutujú o počte slovných druhov, nechala som 10. Ak s niečím nesúhlasíte, opravte si. Heslo je klbko.
Diskusia
pridať komentárZaujímavá štatistika Chcem sa spýtať, Žanetka, neučíte pri neurčitých slovesných tvaroch aj slovesné podstatné meno?
Pani Magde, učím, a už sme pri tom, oficiálna morfológia slovesné podstatné meno nezaraďuje k neurčitým slovesným tvarom. Teda podľa mojich zdrojov. Chcela som sa spýtať aj na počet pádov, to je tiež nedoriešené. Vidím, že s testom bude zábava.
No a opäť sme pri našej krásne slovenčine . Musím sa priznať, ešte som sa nestretla s tým, že slovesné podstatné meno nezaraďujeme medzi neurčité slovesné tvary. No a máme dôvod na diskusiu. Čo na to ostatní slovenčinári? Pádov (podľa mňa) je sedem
V pádoch ja mám tiež jasno, je ich podľa mňa sedem, dávam ešte jeden námet, učebnica pre siedmy ročník hovorí, že medzi hlavné vetné členy patrí aj vetný základ.
To je vysokoškolský pohľad, už som si to overovala, náš na úrovni ZŠ je naozaj taký, že slovesné PM zaraďujeme k neurčitým slovesným tvarom. Môžeme s deťmi diskutovať. A pády, už sme sa rozprávali, každý zdroj udáva iný počet. Keď som začínala, ešte som deti učila aj činné príčastie minulé, aj vedľajšiu vetu doplnkovú i doplnok. Ale vyzerá to, že podľa novej reformy sa k týmto učivám vôbec nedostaneme, časovo to nezvládneme.
Editke, a podľa novej v VI. ročníku tam už vetný základ nie je.
Šiestakov nemám, budem sa musieť zoznámiť. Nie som si istá, ale mám dojem, že ani v starej šiestackej učebnici vetný základ nebol, s jednočlennou vetou sa začínalo až v sedmičke.
Editke, Magduške, ďakujem za diskusiu. Dala som 5 neurčitých slovesných tvarov, ale už nešlo vymenovať, vypísalo mi, že počet položiek môžem mať 25, ďalej ma program nepustil a upresnila som hlavné vetné členy v dvojčlennej vete.
Milujem tieto slovenčinárske rozhovory, človek sa vždy niečo nové dozvie
Žanetka, to pozadie ma nenecháva kľudnú, prezradiš zdroj?
Editka, všetky sú rovnaké, aj Ty odtiaľ čerpáš : http://www.gify.nou.cz/pozadi3.htm
S číslami sa mi zdal dobrý nápad, ako super opakovanie pri rozlúčke s IX. ročníkom. Ale vďaka reforme sme úplne pomýlené. Dnes som vložila výstupný test v V. ročníku, ja viem, že podľa učebnice sa majú učiť len akostné prídavné mená, ale mne sa zdá logické preberať súčasne aj vzťahové, už som mala pripomienku. A ešte som zistila nejednoznačnosť - veta podľa zámeru. Niektoré učebnice vyčleňujú zvolacie vety, niektoré nie. Ja áno. Mali sme zaujímavú poradu o záveroch inšpekcie, zajtra Ti napíšem, asi aj vy ste mali ?
teda, na gify chodím, prehliadla som šaškov, sú naozaj rozkošní, my sme inšpekciu v tomto školskom roku nemali. Nápad s šíslami je naozaj dobrý, zvolacie vety učím len tak, že im spomeniem, že termín existuje, nemusia ich bližšie špecifikovať.
Editka, inšpekciu sme nemali, ale riaditelia mali spoločné stretnutie s inšpekciou. Napríklad máme pripraviť presné bodovanie slohovej práce. Keď si napríklad stanovím, že budem mať 10 bodov ako maximum za dodržanie štýlu/ postupu/ útvaru, aj tak ja subjektívne rozhodujem, koľko bodov sa priblížil. Len budeme vyrábať tabuľky. A máme do plánov zapísať úplne všetky písomné práca, aj malé... ????? A ďalšie veci, to tu radšej nebudem písať.
To je čo za hlúposť? Dúfam, že na stredné Slovensko to nedorazí
Ja dúfam, že ani k nám nie, že sme dostatočne ďaleko.
To je pekný komentár My sme mali o odporúčaniach inšpekcie hodinovú poradu minulý týždeň.....??????
Odporúčania nie sú záväzné, záväzné sú len opatrenia!
Pridať komentár
Učiteľ: Žaneta PikartováViac
Predmet: Slovenský jazyk a literatúra
Ročník: 8. ročník ZŠ (Tercia OG), 9. ročník ZŠ (Kvarta OG)
Autor: Žaneta Pikartová
Typ dokumentu: Cvičenie, úloha
Vytvorené dňa: 30.05.2010 21:08
Formát súboru:
Veľkosť: 220 kB
Jazyk: Slovenčina
Krásne pozadie.